Rozwiązania jedno-kablowe (OCS) wstecz >

Firma STÖBER Antriebstechnik we współpracy z producentem enkoderów HEIDENHAIN dalej udoskonalała swoje rozwiązanie One Cable Solution (OCS), wprowadzając na rynek następną generację silników serwo z enkoderami. Dzięki przyszłościowemu protokołowi HEIDENHAIN EnDat® 3, nowy kabel hybrydowy może niezawodnie łączyć silniki i sterowniki napędów na odległość do 100 metrów. Użytkownik otrzymuje kompletny system składający się z synchronicznego silnika serwo, kabla i odpowiedniego sterownika napędu.

Do połączenia serwomotoru ze sterownikiem ruchu stosowane są zwykle dwa kable: jeden przesyła dane enkodera, a drugi moc elektryczną. W rozwiązaniu OCS jeden kabel hybrydowy spełnia obie te funkcje. Słabe punkty są zminimalizowane: jeśli enkodery i sterowniki napędów są oddalone od siebie o więcej niż 15 metrów, dane nie mogą być już przesyłane bez błędów. W takim przypadku dla każdego kabla potrzebny jest dławik wyjściowy. Ten element jest drogi i zajmuje dodatkowe miejsce w szafie sterowniczej. Ponieważ dławiki generują ciepło, wymagane są odpowiednie systemy chłodzenia. We współpracy z firmą HEIDENHAIN firma STÖBER Antriebstechnik rozwiązała te problemy. Udoskonalili oni istniejące rozwiązanie jednoprzewodowe STOBER i zoptymalizowali je specjalnie do wysoce dynamicznych zastosowań w prowadnicach łańcuchowych.

Niezliczone testy laboratoryjne w ciągłej pracy wykazały, że nawet po pięciu milionach cykli jakość transmisji danych jest na tyle dobra, że ​​wszystkie sygnały można bezbłędnie odczytać i ocenić bez błędów w komunikacji enkodera, nawet przy długości kabla 50 metrów. Dla porównania, kable w konstrukcji konwencjonalnej nie przeszły odpowiednich testów po znacznie mniejszej liczbie cykli.

HEIDENHAIN wprowadził na rynek serię enkoderów EQI1131 E30-R2 EnDat® 3 pod koniec 2020 roku. Nowy protokół obsługuje konstrukcję sterowników napędów STOBER SC6 i SI6, które są odpowiednie dla wydajnych systemów i wysoce wydajnych aplikacji wieloosiowych. STOBER wyregulował dwa sterowniki napędu i teraz mają one ten sam układ nadawczo-odbiorczy, co enkoder EnDat® 3. Oprogramowanie również zostało odpowiednio dostosowane. Specjalista od napędów jest pierwszym dostawcą na rynku, który korzysta z OCS w połączeniu z tym rozwiązaniem enkodera. W rezultacie klienci czerpią korzyści z maksymalnej jakości transmisji, diagnostyki, bezpieczeństwa i wydajności - idealnej do produkcji cyfrowej.

Nowe rozwiązanie jednoprzewodowe jest przeznaczone do synchronicznych serwosilników serii EZ i EZS. Oczywiście można je również łączyć ze wszystkimi przekładniami STOBER w połączeniu bezpośrednim. Dzięki tej różnorodności produktów i opcji kombinacji inżynierowie mogą projektować znacznie bardziej kompaktowe rozwiązania. System składający się z silnika, kabla i sterownika napędu posiada również elektroniczną tabliczkę znamionową, umożliwiającą automatyczną instalację systemu. W połączeniu z elektroniką STOBER, każdy silnik automatycznie wysyła swoje elektroniczne i mechaniczne dane do powiązanego sterownika napędu za pośrednictwem plug-and-play podczas uruchamiania. W rezultacie silniki są jednoznacznie identyfikowane.

Najnowsze aktualności

archiwum >
Schowek (0)